Założyciel OpenAI rozwiewa plotki na temat GPT-4

W ostatnim czasie Internet obiegły wiralowe obrazki, fałszywe wykresy, i plotki, twierdzące, że kolejna edycja modelu GPT-3 będzie np. miała „tryliony parametrów”.

Nie wiadomo, jakie było źródło tych informacji. Nie udało mi się znaleźć żadnego potwierdzenia na ten temat.

Głos w tej sprawie zabrał również Sam Altman, założyciel OpenAI, twórców modeli GPT. Oto kilka faktów z wywiadu, omówionego przez The Verge:

  • Według Atlmana, „ludzie aż się proszą o to, by być rozczarowanymi [gdy pojawi się GPT-4]
  • Altman nie chciał potwierdzić żadnej, nawet przybliżonej daty premiery nowego modelu. „Wyjdzie, kiedy będziemy go pewni”.
  • Komentarz na temat wiralowej, a niezgodnej z faktami, infografiki porównujęcej liczbę parametrów GPT-3 i GPT-4: „kompletna bzdura”
  • „Wolałbym aby sztuczna inteligencja mnie czegoś nauczyła, niż czytać o tym w podręczniku”
  • W temacie nauki: Altman zapowiedział zbudowanie narzędzi pozwalających na wykrycie treści pisanej przez AI, np. w szkole. Dodał jednak, że odpowiednio zmotywowana osoba i tak je obejdzie. „Będziemy musieli pogodzić się z tym, tak jak pogodziliśmy się z istnieniem kalkulatorów, i wciąż uczymy matematyki”

Wspomniana liczba parametrów oznacza liczbę danych, na których model był trenowany. Liczba ta nie przekłada się koniecznie na jakość modelu. Ważniejsze są weryfikacje w procesie wspomaganego uczenia oraz dobór tych danych.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *