Technologia AI pozwala na… rozmowy ze znanymi postaciami z historii

Jednym z wątków powieści science fiction Wizja lokalna autorstwa Stanisława Lema jest możliwość rozmawiania ze znanymi, wymodelowanymi w komputerze osobami. Bohater powieści skraca sobie czas podróży kosmicznej, gawędząc z Szekspirem, czy Bertrandem Russelem.

Stanisław Lem opisuje dokładnie jak tego dokonano: stworzono model osobowości danej postaci w oparciu o całość tekstów pisanych, pozostawionych przez danego naukowca, pisarza, lub filozofa.

Kolejnym dowodem na genialność naszego wybitnego pisarza jest to, że dokładnie tak działają dziś aplikacje pozwalające porozmawiać ze znanymi osobami.

Pogawędka z Jezusem

Jedną z takich aplikacji jest Historical Figures Chat. W tej chwii istnieje jedynie wersja na iOS (iPhone). Pozwala porozmawiać z tysiącami postaci historycznych, w tym z Abrahamem Lincolnem, Jezusem, a nawet… Hitlerem.

Historial Figures (iOS)

Kolejną z takich aplikacji, jest aplikacja Hello History. Dostępna jest ona zarówno na urządzenia z systemem iOS, jak i te z Androidem.

Hello History pozwala pogawędzić m.in. z Marią Curie, Che Guevarą czy też Markiem Aureliuszem.

Hello History

Pamiętać należy, że są to wyłącznie wypowiedzi symulowane, oparta na pismach zostawionych przez daną postać oraz o relacje współczesnych. Nie ma gwarancji, że odzwierciedlą one dokładnie światopogląd i charakter danej postaci historycznej. Mimo to, tego typu aplikacje mają sens również jako narzędzia edukacyjne. Zamiast uczyć się o danej postaci ze statycznego tekstu, możemy wejść z nią w (symulowaną), interakcję.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>