Badanie pokazało, że AI lepiej odpowiada pacjentom na pytania niż lekarze

Przeprowadzona przez badaczy analiza pokazała, że odpowiedzi wygenerowane przez sztuczną inteligencję często są lepsze i bardziej empatyczne niż te napisane przez prawdziwego lekarza.

Zespół specjalistów medycznych stwierdził, że ChatGPT zapewnia lepszą jakość i bardziej empatyczne odpowiedzi na pytania pacjentów niż ludzcy lekarze w aż 79% przypadków. Tak pokazało badanie opublikowane w JAMA Internal Medicine. Oczywiście konkluzją badania nie jest, że sztuczna inteligencja powinna zastąpić lekarzy. Zamiast tego główny autor dr John W. Ayers, sugeruje, że asystenci AI mogą być przydatni do udzielania porad medycznych, ze względu na to, że ponieważ kalendarze lekarzy często są przepełnione, i nie mają oni czasu odpowiadać pacjentom na każde pytanie.

ChatGPT zamiast lekarza?

Jak wykonano takie badanie? Przy pomocy pytań z Reddita! Badacze losowo zebrali 195 pytań i odpowiedzi z r/AskDocs na Reddicie, społeczności zweryfikowanych specjalistów medycznych, a następnie skłonili ChatGPT do udzielenia odpowiedzi na te same pytania. Odpowiedzi następnie zostały ocenione pod kątem jakości i empatii przez komisję składającą się z trzech licencjonowanych specjalistów medycznych, (którzy nie wiedzieli, czy odpowiedzi pochodzą od człowieka, czy od sztucznej inteligencji).

Paneliści ocenili większość odpowiedzi AI jako lepsze od ludzkich: oceniono odpowiedzi AI jako dobre lub bardzo dobre jakości w 79% przypadków, w porównaniu z zaledwie 22% odpowiedzi lekarzy. W przeciwieństwie do zaledwie 5% odpowiedzi lekarzy, 45% odpowiedzi od ChatGPT zostało również uznane za empatyczne lub bardzo empatyczne.

Czy możemy udać się do ChatGPT, zamiast lekarza? Sztuczna inteligencja nie jest lekarzem, i nie może na siebie wziąć odpowiedzialności za ludzkie zdrowie. Jednak może posłużyć jako swoisty interfejs między lekarzem a pacjentem. Lakoniczna, ale niezbyt grzeczna i empatyczna odpowiedź, może być „przepisana” przez model generatywny tak, aby pacjent miał lepsze doświadczenie obcowania z lekarzem.

Źródło: CNN Health

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>